Tipy na výlety
Autobusem, autem, na kole, či pěšky můžete navštívit mnoho kulturních a historických památek.
Mezi zajímavé památky v okolí patří kostel s kostnicí na Mouřenci, hrady Kašperk, Rabí a Velhartice.
Krásný výhled nabízí rozhledny na Svatoboru, Sedle, Poledníku a Javorníku. S historií Šumavy se seznámíte v muzeu v Kašperských Horách a v Sušici s unikátním betlémem.
V kostele na Dobré Vodě u Hartmanic uvidítě jedinečný skleněný oltář a křížovou cestu.
Turisticky je velice zajímavá řeka Vydra a pramen řeky Vltavy. Na řece Vydře stojí jedna z nejstarřích vodních elektráren, Čeňkova pila.
Ke všem krásám Šumavy Vás zavedou turistické a cykloturistické trasy.
Zde si můžete prohlédnout některé tipy na výlety:
Kašperské hory
Kašperské Hory jsou malebným městem s bohatou historií. Toto horské středisko je centrem celoroční turistiky se rozkládá se v blízkosti horního toku řeky Otavy. Nad městem známá dominanta – hrad Kašperk vystavěný z rozkazu Karla IV. k ostraze zemské hranice, ochraně obchodní stezky a zlatorudných dolů.
Hrad Kašperk
Vysoko v šumavských horách stojí tajemný hrad Kašperk. 886 metrů nadmořské výšky mu vyneslo titul nejvýše položeného královského hradu v Čechách. Hrad se tyčí na kopci uprostřed lesů. Jeho romantická poloha učarovala nejednomu filmovému tvůrci. Hrad, město i okolní panenská příroda mají návštěvníkům co nabídnout.
Sušice
Město SUŠICE, často též nazývané „Brána Šumavy“, leží v nadmořské výšce 465 m ve Svatoborské vrchovině. Bývalé královské město se rozprostírá po obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy a žije zde okolo 11 500 obyvatel.
Město nabízí řadu možností kulturního, sportovního i rekreačního vyžití. Pro okolí Sušice je typická pěší turistika, cykloturistika, vodní turistika a hipoturistika.
Sušice je jedním z východisek do oblasti centrální Šumavy.
Mouřenec u Annína
Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.
Čeňkova Pila
je osada na soutoku řek Křemelné a Vydry, pojmenovaná podle obchodníka se dřevem, Čeňka Bubeníčka, který zde v letech 1868-70 postavil skutečnou pilu na zpracování dřeva ze šumavských lesů. Dřevo se tehdy vázalo do vorů a plavilo po řece Otavě, jež vzniká právě soutokem již zmíněných řek, dále do Vltavy a do Prahy. V osadě se nachází dodnes funkční vodní elektrárna Čeňkova pila vybudovaná v r. 1912 (národní technická památka).
Poledník
Nejkrásnější výhled na celou Šumavu nabízí od roku 1998 rozhledna nad Prášilským jezerem, na vrcholu hory Poledník (Polední hora). Rozhledna leží na území Národního parku Šumava v blízkosti česko-německé hranice, 5 km jihovýchodně od Prášil.
Prameny Vltavy
Pramen nejdelší české řeky Vltavy se nachází v pohraničním pásmu Šumavy, pod jihovýchodním svahem Černé hory v nadmořské výšce 1172 m. Dnes je toto místo součástí I. zóny Národního parku Šumava. Vltava zde pramení jako Černý potok.
Svatobor
Rozhledna je vysoká 31,6 m a celková výška rozhledny nad mořem činí 871 metrů (182 schodů). Odtud je nádherný pohled do kraje a na zahraniční šumavské velikány. Je možno vidět mohutná Ždánidla, hřebeny Plesné i Polední hory a skalnaté temeno velebného Javora. Za pěkného dne je možno viděti i useknutý kužel malebné Přemdy, na severu se rýsuje hrad Radyně u Planě a na jihovýchod dohlédneme k hřebenu Boubína, jehož vrchol je zakryt Ždánovem jemuž sousedí Javorník s rozhlednou.